İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

İran Hizbullah

İran Dini Lideri Ali Hamaney'in dış politika danışmanı Kemal Harrazi, İsrail'in başlatacağı herhangi bir saldırı durumunda Hizbullah'ı hertürlü imkanla destekleyeceklerini duyurarak "Savaşın tüm bölgeye yayılma ihtimali var." dedİ

Geçtiğimiz ay ABD'nin İsrail'in Gazze'deki savaşına verdiği destek nedeniyle ordudan ayrılan Savunma İstihbarat Ajansı binbaşısı Harrison Mann da söz konusu savaşın ABD'yi de içine çekebileceğini öne sürdü.

Macron ve Netanyahu telefonda İsrail-Lübnan sınırındaki gerginliği görüştü

Fransa'nın Tel Aviv Büyükelçiliğinin X hesabından yapılan açıklamaya göre, Macron ve Netanyahu, bölgedeki durumu telefonda görüştü.Macron, Mavi Hat üzerinde İsrail ve Hizbullah arasındaki gerilimin artmasından duyduğu ciddi endişeyi dile getirdi.

Bölgede Lübnan ve İsrail'in çıkarları aleyhine işleyecek bir gerginliğin tırmanışının engellenmesi gerektiğine işaret eden Macron, böyle bir durumun bölge istikrarı için de son derece tehlikeli bir gelişme olacağını kaydetti.Macron, tüm tarafların diplomatik çözüme doğru hızla ilerlemesi gerektiğinin altını çizerek, azami itidalin önemini vurguladı.

Fransa'nın diplomatik çözüm üzerinde çalışmaya hazır olduğunu söyleyen Macron, İsrail'in, Refah ve Han Yunus'ta yeni bir "operasyonuna" karşı olduğunu ifade etti.Macron, Gazze'de derhal ve kalıcı bir ateşkesin sağlanması, halkın ihtiyaçları doğrultusunda insani yardımın bölgeye ulaşması için geçiş noktalarındaki tüm engellerin kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Bölgede yaşanan "krizden" çıkmak için iki devletli çözüme götürecek bir siyasi çerçeve olması gerektiğini ifade eden Macron, Filistin hükümetine para transferlerine yönelik her türlü engelin kaldırılmasını istedi.Macron, iki devletli çözümü ve barış çabalarını baltaladığı gerekçesiyle işgal altındaki Batı Şeria'da 5 kaçak yerleşim biriminin yasallaştırılmasına ilişkin duyuruları kınadı.

Sinwar'ın nerede olduğunu sadece 2-3 kişi biliyor

Suudi Arabistan'a bağlı Eş-Şarku'l Avsat gazetesi, Hamas yetkililerine dayandırdığı haberinde, Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinvar'ın nerede olduğunun sadece iki veya üç kişi tarafından bilindiğini yazdı. Kaynaklara göre Sinwar'ın her türlü ihtiyacı karşılanıyor ve rehine anlaşması için Katar'daki Hamas liderleriyle kolaylıkla iletişim kurabiliyor.

Dikkat çeken uyarı: Hizbullah ile savaş ABD'yi içine çeker

İsrail, Binyamin Netanyahu'nun siyasi hayatta kalmasını garantilemek için Hizbullah'a karşı savaşa girme riskini göze alıyor, ancak bunun hem Lübnan'da hem de İsrail'de kitlesel sivil ölümlerine yol açabilecek bir yanlış hesaplama olacağı konusunda eski bir ABD askeri istihbarat analisti uyardı.

Geçtiğimiz ay ABD'nin İsrail'in Gazze'deki savaşına verdiği destek nedeniyle ordudan ayrılan Savunma İstihbarat Ajansı binbaşısı Harrison Mann da The Guardian'a yaptığı açıklamada, İsrail'in Binyamin Netanyahu'nun siyasi olarak hayatta kalmasını garantilemek için Hizbullah'a karşı savaşa girme riskini göze aldığını ancak bunun hem Lübnan'da hem de İsrail'de kitlesel sivil ölümlerine yol açabilecek bir yanlış hesaplama olacağını söyledi. Mann felaketle sonuçlanacak yeni bir savaşın ABD'yi bölgesel bir çatışmanın içine çekeceğini söyledi.

Eski istihbarat analisti, "İsrail'in uğrayacağı yıkıma ilişkin değerlendirmelerinin ne kadar gerçekçi olduğunu bilmiyorum ama Hizbullah'a karşı ne kadar başarılı olacakları konusunda gerçekçi bir fikre sahip olmadıklarından oldukça eminim" dedi.

İran Hizbullah'a destek sözü verdi

İran, Lübnan'a yönelik herhangi bir saldırı başlatılması durumunda Hizbullah'ı ellerindeki 'her türlü imkanla'  destekleyeceklerini duyurdu. İran Dini Lideri Ali Hamaney'in dış politika danışmanı Kemal Harrazi Lübnan'daki bir çatışmanın tüm Arap ülkelerini kapsayan bölgesel bir savaşa yol açabileceği konusunda sert bir uyarıda bulundu. Financial Times'a konuşan Harrazi olası bir saldırı durumunda Arap ülkeleri ve Direniş Ekseni üyelerinin İsrail'e karşı Lübnan'ı destekleyeceğini duyurdu ve "Savaşın tüm bölgeye yayılma ihtimali var." dedi.

Biden ve Netanyahu, İsrail Başbakanı'nın Washington'a yapacağı ziyarette görüşecek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 24 Temmuz'da ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun ortak oturumunda konuşma yapmak üzere tartışmalı bir şekilde Washington'a davet edildi.Davet senatörler Elizabeth Warren ve Bernie Sanders da dahil olmak üzere birçok üst düzey politikacı tarafından boykot ediliyor.Beyaz Saray'dan bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı ile bir araya geleceklerini duyurdu. Ziyaret günler öncesinden bilinmesine rağmen Biden ve Netanyahu'nun görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin tartışmalar uzun süredir devam ediyordu.

Lübnan'dan sınırdaki yerleşim birimine 15 roket atıldı

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan'dan yerleşim birimine doğru yaklaşık 15 roket atışı tespit edildiği, bunlardan 10'unun imha edildiği kaydedildi.Kanal 12 televizyonunun haberinde de roket saldırısı nedeniyle Celile Sapı bölgesindeki Kiryat Shmona yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

İsrail ordusundan yapılan başka bir açıklamada, bir İsrail savaş uçağının Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah'a ait bir askeri binaya saldırı düzenlediği, binada bir Hizbullah mensubunun bulunduğu belirtildi.Hizbullah da Cel el-Alam bölgesini hedef aldıklarını duyurdu.

Gazze’deki yüzer iskele halen İsrail’in Aşdod Limanı'nda tutuluyor

Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. İnsani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze’ye kurulan yüzer iskelenin güncel durumuna yönelik soruya Ryder, "İskele halen Aşdod Limanı'nda tutuluyor, Gazze’ye kurulmadı. Şu anda hava koşullarını izlemeye devam ediyoruz. Buna bağlı olarak, yakında yeniden kurulum tarihiyle ilgili güncelleme yapacağız." yanıtını verdi.

İşgal altındaki Kudüs'te son 6 ayda 23 Filistinli öldürüldü

Filistin'e bağlı Kudüs Valiliği tarafından hazırlanan raporda, işgal altındaki kentte İsrail güçlerinin Filistinlilere yönelik ihlallerine yer verildi.

Kudüs başta olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında radikal Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıların arttığı vurgulanan raporda, bu dönemde söz konusu saldırılarda gerçek mermi ve darp sonucu 79 kişinin yaralandığı kaydedildi.

"Kudüs kentinde 2024 yılının ilk yarısında 23 Filistinli şehit oldu, bunlar arasında biri 4 yaşında olmak üzere 10 çocuk vardı." ifadelerine yer verilen raporda, İsrail ordusunun Filistinlilere ait 41 naaşı elinde tutmaya devam ettiği belirtildi.

Yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldır

 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor