İsrailli Mossad, İran´a yüksek düzeyde nüfuz ettiğinden şüpheleniyor.

İsrailli Mossad, İran´a yüksek düzeyde nüfuz ettiğinden şüpheleniyor.

Kasım 2020´de İran´ın en önde gelen nükleer bilim adamı Mohsen Fakhrizadeh´i taşıyan bir konvoya ateş açıldı. Yapay zeka destekli uzaktan kumandalı makineli tüfekle öldürüldü .

 

Sivil can kaybı olmadan hareketli bir hedefe karşı böylesine cerrahi bir şekilde suikast gerçekleştirmek, gerçek zamanlı saha istihbaratı gerektirir.

Cinayetten sonra İran istihbarat bakanı Mahmud Alavi, iki ay önce güvenlik güçlerini Fakhrizadeh´in tam olarak vurulduğu yerde hedef alan bir suikast planı olduğu konusunda uyardığını iddia etti.

Alavi, öldürmeyi planlayan kişinin 'silahlı kuvvetler mensubu olduğunu. Silahlı kuvvetler üzerinde istihbarat operasyonları gerçekleştiremedik' dedi.

Ancak dolaylı olarak failin İran´ın en seçkin askeri birliği olan İslam Devrim Muhafızları Birliği´nin (IRGC) bir üyesi olduğunu ima etti. Eğer öyleyse, ajanın uyarıyı savuşturup planı belirlenen tarih, saat ve yerde uygulayabilmesi için Devrim Muhafızları´nda yeterince yüksekte olması gerekirdi.

Mohsen Fakhrizadeh´in de Devrim Muhafızları üyesi olduğu biliniyor.

 

Yabancı ülkeler için casusluk yapmakla suçlananların tutulduğu Tahran´daki Evin cezaevi güvenlik koğuşundaki kaynaklar BBC´ye orada çok sayıda yüksek rütbeli Devrim Muhafızları komutanının tutulduğunu söylediler.

İran hükümeti, Devrim Muhafızları´nın itibarını zedelememek için isimlerini ve rütbelerini açıklamıyor.

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü´nün (denizaşırı operasyonlar kolu) eski bir istihbarat yetkilisi BBC´ye yaptığı açıklamada, yabancı ajansların bazı İran büyükelçileri ve Devrim Muhafızları komutanlarına karşı kanıt topladığını söyledi.

Kadınlarla ilişkiler hakkında bilgiler içerdiğini ve bu yetkililerin yabancı casuslarla işbirliği yapmaya zorlamak için şantaj yapmak için kullanılabileceğini söyledi.

Ocak 2018´in sonlarında, gecenin köründe, bir düzine adam başkent Tahran´a 20 mil (30 km) uzaklıktaki bir sanayi bölgesinde bir depolama tesisine girdi.

32 kasa vardı ama hangilerinin en değerli malzemeleri içerdiğini biliyorlardı. Yedi saatten kısa bir sürede 27´sinin kilitlerini erittiler, yarım ton gizli nükleer arşivi ele geçirdiler ve iz bırakmadan ayrıldılar. İran tarihinin en cüretkar soygunlarından biriydi, ancak yetkililer sessiz kaldı.

 

Üç ay sonra, çalınan belgeler 2.000 km uzakta, İsrail´in Tel Aviv kentinde ortaya çıktı.

Dönemin İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu, bir Mossad operasyonunun sonucu olarak çalınan materyali sergiledi. O dönemde İranlı yetkililer belgelerin uydurma olduğunu söylediler ve böyle bir olayın asla yaşanmadığını söylediler.

Görevdeki son gününde, Ağustos 2021´de İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, İsrail´in İran´ın nükleer belgelerini çaldığını ve kanıtları ABD Başkanı Donald Trump´a gösterdiğini doğruladı.

Nisan 2018´de özel olarak düzenlenen bir basın toplantısında arşivleri sunan Netanyahu, Mohsen Fakhrizadeh´in beyan edilmemiş bir nükleer silah programı olduğunu söylediği şeydeki rolünü vurguladı.

'Dr Mohsen Fakhrizadeh... o ismi hatırla,' diye tekrarladı. Bay Fakhrizadeh iki yıl sonra öldürüldü.

´Vur, konuşma´

Son yirmi yılda, İran´ın en önde gelen nükleer bilim adamlarından bazıları öldürüldü. İran´ın nükleer ve askeri tesislerinde çok sayıda sabotaj gerçekleşti, ancak şu ana kadar İran güvenlik güçleri saldırganları ve komplocuları engellemede veya yakalamada başarısız oldu.

 

Mahmud Ahmedinejad´ın 2013´teki cumhurbaşkanlığının son yılında, Devrim Muhafızları komutanlarının, istihbarat görevlilerinin ve hatta kasidecilerin (dini övgüler sunan yetkililer) Mossad için casusluk yapmaktan tutuklandığına dair söylentiler vardı. Ancak bu iddialar hiçbir zaman resmi olarak doğrulanmadı.

Sanıklardan biri, İran istihbarat bakanlığında İsrail´e karşı karşı istihbarattan sorumlu subaydı. Bir İran Devrim mahkemesi onu sessizce mahkum etti, ölüme mahkum etti ve herhangi bir tanıtım yapmadan idam etti.

  • İran ve İsrail´in gölge savaşı tehlikeli bir hal alıyor

Daha geçen yıl, Ahmedinejad Mossad´ın istihbarat bakanlığına sızdığını doğruladı. 'İsrail casuslarının kontrolünden sorumlu, İsrail´in İran´daki entrikalarıyla yüzleşmekten sorumlu en kıdemli subayın kendisinin bir İsrail ajanı olduğu normal mi?' dedi.

İsrail, Mossad´ın faaliyetleri hakkında nadiren yorum yapar. Emekli İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) generali ve eski savunma bakanlığı yetkilisi Amos Gilad BBC´ye bunun iyi bir nedenden dolayı olduğunu söyledi.

'Her türlü reklama karşıyım. Ateş etmek, ateş etmek, konuşmamak istiyorsanız... Mossad´ın itibarı, iddiaya göre, gizlice, reklamsız fantastik operasyonlar yapmaktır.'

Bugün eski İranlı yetkililer, Mossad´ın İran güvenlik ve istihbarat kurumlarında üst düzey yetkililere ulaşmasından endişe duyuyor.

Eski İran istihbarat bakanı ve Cumhurbaşkanı Ruhani´nin başdanışmanı Ali Yunesi, bir röportajda şu uyarıyı yaptı: 'Mossad´ın ülkenin birçok yerindeki etkisi o kadar büyük ki, İran liderliğinin her üyesi hayatları için endişelenmeli. onların güvenliği.'Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

15 Temmuz’lar Bir daha yaşanmasın

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

Yükleniyor