Libya: cumhurbaşkanlığı seçiminin kaçınılmaz olarak ertelenmesine doğru mu gidiyor?

Libya: cumhurbaşkanlığı seçiminin kaçınılmaz olarak ertelenmesine doğru mu gidiyor?

24 Aralık´ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerine iki haftadan az bir süre kala, Libya belirsizlik içinde.Kesin aday listesi henüz yayınlanmadı,daha kampanya başlamadığı için seçim takvimi de savunulamaz görünüyor.

 

Libya´da cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası henüz başlamadı ve 2,5 milyon seçmenin 24 Aralık´ta yedi gün içinde sandık başına gitmesi bekleniyor. Daha da kötüsü, nihai ve resmi aday listesi, seçim tarihinden en geç on beş gün önce açıklanacak olmasına rağmen, Yüksek Ulusal Seçim Komisyonu (HNEC) tarafından hâlâ açıklanmadı. Hatta yayımı, eleştirmenlerin ateşi altında olan HNEC tarafından 11 Aralık´ta ertelendi.

2011´de Albay Kaddafi rejiminin düşüşünü takip eden on yıllık kaos ve biri Batı´da diğeri doğuda iki rakip kamp arasındaki kardeş katli mücadelelerinin ardından BM tarafından desteklenen sonu gelmez bir siyasi sürecin doruk noktası olan bir seçim söz konusu.

Hepsi bu kadar değil, seçime birkaç gün kala ülkede seçim yasası hala oybirliği ile çıkmadı. Parlamento tarafından oylanmayan, ancak ana adaylardan biri olan ve Libya´nın doğusunu ve güneyinin bir kısmını fiilen kontrol eden Mareşal Halife Haftar´ın müttefiki olan lideri Aguila Saleh tarafından doğrudan onaylanan bir metin mevcut.

Seçim yasası, onu mareşal için özel olarak hazırlanmış olmakla suçlayan bazı siyasi güçler tarafından özellikle reddediliyor, çünkü bu onun başkan adayı olmasına izin veriyor ama aynı zamanda seçilmediği takdirde askeri görevine yeniden kavuşabilmesine olanak tanıyor.

Tüm bu faktörler ülkede kafa karışıklığını körüklerken, her şey Ocak ayında (başlangıçta Aralık ayında yapılması planlanan) yasama seçimlerini de sağlayan seçim takvimine saygı duyulmayacağını gösteriyor. Libya hükümeti kendisini Pazar günü organize etmeye 'hazır' ilan etse bile, erteleme senaryosu kamu oyunda daha fazla kabul görüyor.

Ramazan AbouJnah, 'Hükümet, HNEC´i desteklemek için gereken araçlardan ve çabalardan taviz vermedi. 24 Aralık´ı tarihi bir gün yapma fırsatına sahibiz,' dedi.

'İklim rasyonel olarak seçim yapmaya elverişli değil'

 

Baltimore´daki Johns Hopkins Üniversitesi Dış Politika Enstitüsü´nde (FPI) araştırmacı ve Libya uzmanı Hafed al-Ghwell, 'Libya´daki siyasi, yasal ve güvenlik durumu göz önüne alındığında, bu seçimlerin çok tehlikeye atıldığı açık,' dedi. İklim böyle bir seçime rasyonel olarak elverişli değil ve önde gelen adaylar ciddi ve adil bir şekilde bir seçime katılmaya hazır görünmüyorlar.'

Ve şunun da altını çizmeliyiz: 'Uluslararası toplum bu ülkeye sanki istikrarlı bir devlet gibi davranıyormuş gibi yaklaşıyor, ancak bu bir yanılsama çünkü Libya´da bir devlet bile yok, kurum yok, sadece rakip kamplar var ve milis güçleri devamlı karşı karşıya geliyor.'

Hafed al-Ghwell´e göre iki taraf da seçimin sonuçlarını görmeye hazır değil. Bir yanda devlet içinde devlet başkanı olan bir mareşal var, kendi zaferinden başka hiçbir sonucu kabul etmeye hazır görünmeyen Halife Hafter. Öte yandan, diğer taraflar kazanırsa onu tanımayacakları konusunda kararlılar.'

Mareşal Halife Haftar ve Başbakan Abdelhamid Dbeibah´ın yanı sıra, Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından 'insanlığa karşı suçlar' nedeniyle aranan eski diktatör Muammer Kaddafi´nin oğlu Seyfülislam Kaddafi de onlarca cumhurbaşkanı adayı arasında yer alıyor. Adaylığı, sonunda kabul edilmeden önce, seçim yasasına uymadığı için başlangıçta reddedildi.

Hatta Hafed al-Ghwell, Aralık ayındaki mevcut seçimlerin sürdürülmesinin Libya´yı yeniden şiddete sürükleyebileceğine inanırken, BM´nin Libya elçisi Jan Kubis cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bir ay önce görevini terk etti

'Uluslararası toplum, son aylarda sahadaki gerçekleri hesaba katmadan seçimin programa uygun olarak yapılması için baskı yapıyor. 'Seçimin böyle bir bağlamda yapılması halinde istikrar getirmesi beklenmemeli, tam tersine ülkedeki durumu daha da karmaşık hale getirme riski taşıdığı da aşikar.'Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor