Omicron varyantının görünümü çift aşılı için ne anlama geliyor?

Omicron varyantının görünümü çift aşılı için ne anlama geliyor?

Omicron´un ortaya çıkışı, Delta dahil olmak üzere mevcut varyantlardan Covid-19 aşılarına daha dirençli olabileceğine dair yaygın spekülasyonlara yol açtı. Fakat bu, ortalama çift aşılı kişi için ne anlama geliyor?

 

Birleşik Krallık´ta şu anda mevcut olan tüm aşılar, bağışıklık sistemini, ACE2 reseptörüne bağlanarak hücreleri enfekte etmek için kullandığı anahtar olan koronavirüs spike proteinine karşı eğiterek çalışır. Omicron, bu proteinde, 'reseptör bağlama alanı' (RBD) olarak adlandırılan ve bu reseptöre bağlanan özel kısımdaki 10 dahil olmak üzere, 30´dan fazla mutasyona sahiptir. Delta´nın iki RBD mutasyonu vardır.

Bununla birlikte, tüm bu değişikliklere rağmen, daha önceki enfeksiyona veya aşılamaya yanıt olarak gelişen antikorların ve T hücrelerinin yanıt verebileceği alanlar (epitoplar) olacaktır.

'Mutasyonları başak proteinin kristal yapısının bir resmine karalarsanız ve bunu bildiğimiz tüm ana antikor aktiviteleriyle ilişkilendirirseniz, bu biraz ürkütücü görünüyor - örneğin, anahtar, nötralize edici antikor hedeflerinizin çoğu olacaktır. parçalara ayrıldı, peki bağışıklık korumanızdan geriye ne kalacak?” Imperial College London´da immünoloji profesörü Danny Altmann dedi.

'Yine de, Güney Afrika´dan aldığımız sondajlar durumun ciddi olmadığını söylüyor gibi görünüyor ve hastaneye gidenler aşılılardan ziyade aşısızlar için tehdit büyüyor.

Sonra, virüsle enfekte hücreleri tanıyan ve onlara saldıran ve antikor üreten B hücrelerini karşı karşıya oldukları viral risk konusunda eğiten bağışıklık hücreleri olan T hücreleri vardır.

Altmann, 'Hepimiz T hücrelerinin [varyantlar arasındaki] farklılıkları görebileceğini ve T hücresi repertuarının buna karşı çok daha geçirimsiz olduğunu düşünüyoruz, bu da size biraz koruma sağlayabilir' dedi.

Soru şu ki, ne kadar koruma? Çifte aşı olan kişilerin Delta varyantı ile enfekte olabildiklerini ve bulaşabileceklerini biliyoruz - bunun olma olasılığı aşılanmamış kişilere göre yaklaşık üç kat daha düşük olsa da. Daha da önemlisi, aşılanmış kişilerin enfekte olmaları durumunda ölme olasılıkları kabaca dokuz kat daha azdır .

Omicron ile enfeksiyon daha olası gibi görünse de, Cardiff Üniversitesi´nden bir immünolog olan Prof Paul Morgan şunları söyledi: 'Bence tam bir bağışıklık kaybından ziyade bir körelme en olası sonuçtur.

'Virüs muhtemelen yüzeyindeki her bir epitopu kaybedemez, çünkü bunu yapsaydı o sivri protein daha fazla çalışamazdı. Bu nedenle, virüsün önceki versiyonlarına veya aşılara karşı yapılan bazı antikorlar ve T hücre klonları etkili olmayabilirken, etkili kalacak başkaları da olacaktır.”

 

Bu nedenle, üçüncü doz Covid-19 aşılarına erişimi genişleterek bu korumayı daha da artırmak iyi bir fikirdir. Morgan, 'Eğer bağışıklık tepkisinin yarısı ya da üçte ikisi ya da her neyse, etkili olmayacaksa ve geriye kalan yarım kaldıysa, o zaman ne kadar güçlenirse o kadar iyidir.' dedi.

Delta ile enfekte olmuş kişiler için, resim daha da iyidir. Profesör David Matthews, 'Eğer iki kez vurulduysanız ve daha sonra Delta ile enfekte olup iyileştiyseniz, o zaman çok geniş, çok etkili bir bağışıklık tepkisine sahip olursunuz, bu muhtemelen aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm varyantları kapsar' dedi. Bristol Üniversitesi´nde viroloji.

Bunun nedeni, bu tür bireylerin virüse (Delta ile enfeksiyon yoluyla) ve orijinal Wuhan soyundan gelen başak proteinine (aşılama yoluyla) maruz kalmış olmalarıdır. 'Bu, hem klasik hem de modern suşları kapsayan bir antikor tepkisine ve çok geniş bir T hücre tepkisine sahip olduğunuz anlamına geliyor, sadece spike proteine ​​karşı değil, aynı zamanda Sars-CoV-2´nin ürettiği diğer tüm proteinlere karşı - ve bu inanılmaz derecede yardımcı oluyor. 'dedi Matteo.

En büyük endişe aşısız kalanlar içindir. 'Eğer bu virüsün bulaşmada Delta´dan daha iyi olduğu konusunda haklılarsa ve öyle görünüyorlarsa, bu virüsün aşısızları bulma ve hastanelere koyma oranını hızlandıracak ve bu da olacak. bu nedenle NHS üzerindeki baskıyı artırın” dedi Matthews. Hastaneye yatış oranları belirli bir eşiğin üzerine çıkarsa, bu her neyse, karantinayı tetikleyecek olan şey bu.”

 

Ancak iyimser olmak için bazı nedenler var. Birincisi, Omicron varyantının İngiltere´deki gibi yüksek oranda aşılanmış bir popülasyonda nasıl davranacağını henüz bilmiyoruz. Bulaşıcı hastalık kontrolünde emekli bir danışman olan Dr Peter English, “İki veya daha da iyisi, mevcut aşılardan üç doz almış kişilerin buna karşı iyi korunması oldukça olası” dedi. 'Ancak bu yeni varyanta karşı mevcut aşılardan çok daha az korumaya sahip olmamız da mümkün. Henüz bilmek için yeterli bilgiye sahip değiliz.”

Bir diğeri, Omicron´un hala duyarlı olması gereken molnupiravir gibi antiviral ilaçların varlığıdır Günde iki kez alınan bu hapın yaklaşık yarım milyon dozu bu ay teslim edilecekti ve yaşlı Covid hastalarına ve zayıf bağışıklık sistemleri gibi belirli güvenlik açıklarına sahip olanlara, Ulusal Bir Çalışma tarafından yürütülen ulusal bir çalışmayla öncelik olarak verilecek. NHS. İlaç enfeksiyonun erken evrelerinde verildiğinde en etkili olduğu için MHRA, pozitif bir Covid testinin ardından ve semptomların ortaya çıkmasından sonraki beş gün içinde mümkün olan en kısa sürede kullanılmasını önerir.

Anti-inflamatuar ilaç deksametazon gibi mevcut tedavilerin de Omicron´a karşı çalışması muhtemeldir, çünkü virüsün kendisinden ziyade vücudun virüse verdiği yanıtı hedefler.

Son olarak, aşının neden olduğu bağışıklık tepkilerinden önemli ölçüde kurtulursa, mevcut aşıları Omicron varyantına uyacak şekilde değiştirme olasılığı vardır - birkaç hafta boyunca bilemeyeceğimiz bir şey.

English şunları söyledi: “mRNA ve vektör platformları, kullanılan kesin antijenlerde çok hızlı değişiklikler yapılmasına izin veriyor. Bu, nispeten hızlı bir şekilde (birkaç ay içinde) yeni bir varyanta göre uyarlanmış antijenlere sahip bir aşı üretmenin mümkün olacağı anlamına geliyor.”

Omicron kuşkusuz bizi bu pandemiden çıkaran yolda bir tümsek ve büyük olasılıkla büyük bir çukur, ancak şu ana kadar bildiklerimize dayanarak, bizi bir yıl önce bulunduğumuz yere geri göndermesi pek mümkün görünmüyor. Bununla birlikte, ne kadar çok insan tam olarak uyarılırsa ve bu üçüncü dozlara erişebilirse, bundan o kadar emin olabiliriz.

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2021/nov/28/what-does-appearance-of-omicron-mean-for-the-double-jabbed Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor