TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

Eski İçişleri Bakanı:” Zengezur Koridoru’nun açılması Türkiye’nin yapması gereken öncelikli hamledir”

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, İbrahim Raisi`nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinden sonra  bölgede ortaya çıkabilecek durumları Yenidünyagündemi`ne  değerlendirdi.

Yenidünyagündemi:İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi`nin uçağının kazaya uğramasını devlet protokolü güvenliği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tantan: Devlet başkanları yüksek güvenlik önlemleri ile ulaşımlarını sağlar. İstihbarat gerekli önlemleri hissettirmeden alır. İran istihbaratı’nın hava şartları konusunda helikopter yerine farklı bir ulaşım aracı seçmesi beklenebilirdi. Yakın geçmişte Ruanda devlet başkanı Juvénal Habyarimana’nın 1994’te düşürülen uçağının yarattığı kaos ve iç savaş devlet başkanlarının ölümlerinin tehlikeli sonuçlara varabileceğinin bir örneğidir. Devlet protokolü bakımından bir zaaf olduğu görülmektedir. 

Yenidünyagündemi:Geçriğimiz Pazar günü Aras nehri üzerinde baraj açılışı gerçekleştirilirken yaptığı konuşmada Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev  "Uzaktan gelip bölgeye hakim olmak isteyen güçlere fırsat tanımayacaklarını" ifade etti.İran da hep aynı söylemi kullanırken Azerbaycan`ın en yakın ilişki içinde olduğu ülkelerin başında İran`ın sevemediği  İsrail`in geldiği biliniyor.Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tantan: Devletler arasında sürekli dostluk veya düşmanlık yoktur. Komşu ülkelerin iyi ilişkiler geliştirmesi olağandır. İsrail’le Azerbaycan’ın iyi ilişkileri İran-Azerbaycan ilişkisinin gelişmesine engel olmaz. Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya’yla kurduğu ilişki gibi Azerbaycan da İran ve İsrail ‘le bir arada ilişki kurabilir. İsrail’in,Azerbaycan’a Karabağ meselesinde verdiği siyasi destek önemliydi. 

Yenidünyagündemi:Bölgede Türkiye ile İran`ın işbirliği yapması gerektiğine hep vurgu yapıyorsunuz. 7 Ekimde HAMAS`ın İsrail`e saldırmasıyla bölgede Türkiye-İran işbirliği olanaklarına ilişkin neler söylenebilir?

Tantan:1639 yılında imzalanan Kasr-ı Şirin’den beri İran’la sınır ihtilafımız yok. Türkiye ve İran’ın iyi ikili ilişkiler geliştirmesi bölgesel kalkınma için önemlidir. Ancak; İran’ın iç politika dinamiklerinin güven vermekten uzak bir görünümde olmasından dolayı ilişkiler yüksek bir gelişme kaydedemiyor. Hamas’ın 7 Ekim saldırısı İsrail’e büyük bir hareket alanı yarattı. Bu da; Türkiye ile İran arasındaki işbirliği alanını daralttı. İran’ın PKK’yla mücadele etmemesi de ilişkilere zarar veriyor. Türkiye ve İran; iyi ticari ilişkiler geliştirerek halkların refah seviyesini artırmaya, terörle mücadeleye ve bölgede çatışmalara izin vermemeye odaklanmalıdır.

Yenidünyagündemi:Ermenistan üzerinde Azerbaycan`ın zafer kazanmasının üzerinden bugün-yarın dört sene geçecek olmasına rağmen daha barış anlaşması imzalanmadı.Sizce ne yapılmalı?

Tantan: Uluslararası toplum harekete geçirilerek Rusya’nın, Azerbaycan’ın egemenlik haklarını kısıtlamasının önüne geçilmeli, Zengezur Koridoru bir an evvel açılmalıdır. Türkiye bu hususta ağırlık ortaya koymalıdır. 

Yenidünyagündemi:Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Birleşik Krallık Orta Asya`daki Türk Cumhuriyetleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.Türkiye gereken hamleleri yapıyor mu?

Tantan: Türkiye, TİKA başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Türk Cumhuriyetleri’nde başarılı faaliyetler gerçekleştiriyor. Ancak; ticari ve askeri ilişkilerin daha ileri bir seviyede olması gerekir. İngiltere’nin ilgi duyduğu ülkelerde huzur bırakmadığını tarih bize göstermiştir. Zengezur Koridoru’nun açılması Türkiye’nin yapması gereken öncelikli hamledir. Bu hamle ticareti kolaylaştıracaktır. Sonrasında da askeri işbirlikleri artmalıdır. Türkiye gereken hamleleri yapma gayretinde olsa da istenilen seviyede değildir.

 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor