Yapay zeka tabanlı sohbet robotları e-ticarette memnuniyeti artırıyor

Yapay zeka tabanlı sohbet robotları e-ticarette memnuniyeti artırıyor

E-ticaret platformlarında etkin şekilde kullanılan ve geçen yıl 5,39 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan yapay zeka tabanlı chatbotlar, 7 gün 24 saat e-ticaret kullanıcılarının sorularını yanıtladı.

E-ticaret platformlarında etkin şekilde kullanılan ve geçen yıl 5,39 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan yapay zeka tabanlı chatbotlar, 7 gün 24 saat e-ticaret kullanıcılarının sorularını yanıtlayarak müşteri memnuniyetinin artmasını sağlıyor.

AA'nın, "Yapay Zeka Çağına Doğru" başlıklı dosyasının on ikinci haberinde yapay zeka tabanlı robot teknolojilerinin e-ticarete etkisi ele alındı.

E-ticaret platformlarının satış grafiklerini artırmalarına da yardımcı olan yapay zeka sayesinde, stok takibi daha verimli yapılabiliyor.

Müşteri talebi, ürün stok durumu ve çeşitli faktörleri de kullanarak dinamik fiyat belirleme amacıyla da kullanılabilen teknolojiyle, talebe yönelik öngörülerde bulunmak mümkün oluyor.

Sohbet robotu pazarının 2033'e kadar 42 milyar doları aşması bekleniyor

Sohbet robotları, yapay zekanın e-ticarette etkin kullanıldığı alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Yapay zeka tabanlı yapısıyla müşterilerin sorularını 7 gün 24 saat cevaplandıran sohbet robotları, daha iyi bir müşteri deneyimi sağlanmasında önemli rol oynuyor.

Mesai saatlerinden bağımsız olarak kullanıcıların doğru yönlendirilmesini sağlayan sohbet robotları, müşterilere zaman kazandırmanın yanı sıra e-ticaret platformlarının da maliyet etkin çözümlerle işlevselliğini artırıyor. Robotlar sayesinde platformlar insan kaynağını ihtiyaç duyulan diğer alanlara yönlendirebiliyor.

Araştırma şirketi Spherical Insights'ın raporuna göre, küresel sohbet robotu pazarının büyüklüğü 2023 yılında 5,39 milyar dolara ulaştı. Yapay zeka uygulamalarının e-ticaret başta olmak üzere tüm sektörlerdeki etkinliğinin artmasıyla birlikte sohbet robotu pazarının 2033'e kadar 42 milyar doları aşması bekleniyor.

Yapay zeka girişimlerinde ABD, Çin ve Birleşik Krallık öne çıkıyor
OpenAI'ın geliştirdiği yapay zeka modelleri başta olmak üzere son dönemde geliştirilen yapay zeka uygulamaları, sektörlerin yapay zekaya olan ilgisini de artırdı.

Metin bazlı soru cevaplamadan, görsel üretimine kadar geniş bir alanda ilerleme kaydeden teknoloji, büyük verilerin kullanıldığı modellerle birçok sektörde verimliliği artırıyor.

E-ticaret başta olmak üzere birçok sektörde etkinliğini artıran yapay zekaya yönelik girişim sayıları da tüm dünyada artış gösteriyor.

En fazla yapay zeka girişimine ev sahipliği yapan ülkeler listesinde ABD, Çin ve Birleşik Krallık öne çıkıyor.

Türkiye'de ise yapay zeka alanındaki girişimler arasında üretimden sağlığa, finanstan enerjiye farklı alanlara odaklanan birçok girişim bulunuyor.

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi'nin (TRAI) verilerine göre, TRAI bünyesindeki yapay zeka girişim sayısı yıllık yüzde 12 artışla 2024 yılının ilk çeyreğinde 338'e yükseldi.

Türkiye'de yapay zeka girişimlerinin en çok tercih ettikleri alanlar arasında yapay görü, öngörü-veri analitiği ve makine öğrenmesi yer alıyor.

"E-ticaretin geleceği yapay zekada"

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Çevikoğlu da e-ihracatın küresel ticaret arenasında her paydaş için giderek daha fazla önem kazandığını bildirerek, ülkenin "Türkiye Yüzyılı" vizyonuna ulaşmasının, teknolojik ilerlemeleri ve dijital dönüşümü benimsemesiyle mümkün olacağını ifade etti.

Bu hedefe ulaşmak için Ticaret Bakanlığının e-ihracat yapmak isteyen firmaların pazarlama ve yeni nesil teknolojiler alanındaki kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla birçok kamu politikası hazırladığını belirten Çevikoğlu, bu kapsamda firmaların dijitalleşme ve yapay zeka teknolojilerinden en iyi şekilde faydalanmasına imkan sağlandığını anlattı.

Yapay zekanın e-ticarette kullanılmaya başlamasıyla, pazar analizi yapıldığını, müşteri hizmetlerinin geliştirildiğini ve küresel pazarlarda etkin bir şekilde yer alındığını dile getiren Çevikoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Dijital teknolojinin gelişimi ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla e-ticaret sektörü, dünya çapında hızla büyüdü. Böylece ticaretin temel bir parçası haline geldi. E-ticaretin geleceği yapay zeka, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, blok zincir teknolojisi, kişiselleştirilmiş deneyimler ve daha etkili lojistik çözümleri içerecek şekilde gelişmeye devam ediyor. Yapay zeka, e-ticaret alanında, müşteri davranışlarını analiz etmede, kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmada ve müşteri hizmet süreçlerini en uygun hale getirmede etkili bir şekilde kullanılıyor. Yapay zekayla ortaya çıkan sanal asistanlar, müşteri sorgularını hızla yanıtlayarak, daha tatmin edici alışveriş deneyimi sunuyor."

"Dünyada her 4 e-ticaret paketinden 1'i e-ihracata ait"

Dünyada her 4 e-ticaret paketinden 1'inin e-ihracata ait olduğunu aktaran Çevikoğlu, Türkiye'de ise bu oranın 10-15 pakette 1 düzeyinde seyrettiğini, aynı şekilde e-ihracatın payının da dünya ortalamasının 3'te 1'i kadar olduğunu söyledi.

Yapay zekanın insan hayatına girmeye başlamasıyla dünyada büyük bir değişimin yaşandığını vurgulayan Çevikoğlu, e-ticaret sektörünün yapay zekayla daha da büyüyerek sınırları ortadan kaldırdığını ifade etti.​​​​​​​
 

 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor