Yerli akıllı savunma sistemi: Kamikaze dronlar hidrojen itkiyle fırlatılıyor

Yerli akıllı savunma sistemi: Kamikaze dronlar hidrojen itkiyle fırlatılıyor

Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi'nin başarılı kamikaze dron atışları, hidrojen beslemeli itki sistemine sahip akıllı savunma sistemiyle gerçekleştirildi.

Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi'nin başarılı kamikaze dron atışları, hidrojen beslemeli itki sistemine sahip akıllı savunma sistemiyle gerçekleştirildi.

Türkiye'nin savunma sanayide attığı adımlar ses getirmeye devam ediyor.

Üretilen yeni savunma sistemi ürünleri ile askerimize sahada üstünlük sağlanıyor.

Gürbağ Savunma Teknoloji, Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi'nin geldiği aşamayı 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2023) sergiledi.

"Bu, dünyada literatüre kaynak olacak ilk çalışmalardı"

Gürbağ Savunma Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Mutlu Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, radar, elektro-optik, haberleşme ve hidrojen fırlatma sistemlerinde katettikleri mesafenin ardından ortaya Hydro-GIDS'in çıktığını söyledi.

Hydro-GIDS ile saha testlerine başladıklarını ifade eden Çoban, "Hidrojen itki tarafında SAHA EXPO'da 50 kilograma kadar atış yapmıştık, şimdi 200 kilogramı tamamladık ve 800-1200 kilograma kadarlık kısımları da yavaş yavaş atmaya başladık. Bu, dünyada literatüre kaynak olacak ilk çalışmalardı. Yerli sanayinin gücü anlamında hem de uluslararası pazarın bize olan ihtiyacı anlamında çok ciddi mesajlar veriyordu. Buradaki test faaliyetleri tamamlanmış oldu." dedi.

Hydro-GIDS'in konseptini tamamlayan dron mühimmatlarına ihtiyaç duyduklarını ve bunun için 5 dron üretimi gerçekleştirdiklerini anlatan Çoban, bunların karadan karaya, karadan havaya ve karadan denize olmak üzere farklı mühimmat tipleri olan ve aynı zamanda keşif-gözetleme dronunun yer aldığı dörtlü kombinasyon oluşturduklarını, test faaliyetlerini de tamamladıklarını bildirdi.

"Hidrojen itki burada da bir avantaj sağlıyor"

Ukrayna ve Karabağ Savaşı'nın konvansiyonel silahların kullanımı ve dolanan mühimmatların yakın gelecekte daha etkin hale geleceği konusunda sonuçlar ortaya koyduğuna işaret eden Çoban, şöyle konuştu:

"Çalışmamız dolanan mühimmatların etkinliğini arttırmaya yönelik tamamlayıcı bir ürün. Sadece dolanan mühimmat ve roketlerin düşünülmemesi gerekiyor. Hidrojen itki sistemi denizaltılarda torpido fırlatmada, hava araçlarındaki ilk mühimmatın fırlatılmasında kullanılan itkilerde değerlendirilebilecek bir çözüm. Hidrojen itkinin bize sağladığı geniş bir alan, pazar var. Deniz platformları üzerindeki dikey fırlatma sistemi ihtiyaçlarından kamikaze dronların pist ve havaalanına ihtiyaç duymadan, bakım-onarımı kolay şekilde kullanımını sağlamaya yönelik çözüm sunuyor. Bu çözümlerin Ukrayna ve Karabağ Savaşı'nda da gördüğümüz ekonomik bir maliyeti var. Savaş sadece mühimmatların etkinliğiyle değil ekonomik boyutuyla da çok kıymetli. Dolayısıyla hidrojen itki burada da bir avantaj sağlıyor. Rakip çözümler idame ve bakım anlamında zor şartlara sahip hem de ekonomik boyutu hidrojen fırlatmaya göre kat kat fazla sistemler."

Tüm test faaliyetleri tamamlanacak

Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi'nin gelişiminin tam anlamıyla tamamlandığını ve sahada yakın zamanda kullanılmaya başlanacağını bildiren Çoban, "Bu ürünün en büyük etkinliği, artık ağırlık fark etmeksizin 2 kilogramdan 1000 kilogramlara kadar geniş bir skalaya sahip, farklı tip mühimmatları platform fark etmeksizin fırlatabiliyor olması. Bu da bize kara, deniz, hava araçlarında yaygınlaşacağı mesajını veriyor." dedi.

Çoban, sene sonuna kadar sistemin tüm test faaliyetlerini tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Kamikaze dronların özellikleri

Hydro-GIDS Akıllı Savunma Sistemi'nin başarısı için taşıdığı mühimmatın etkin olması gerektiğini vurgulayan Çoban, sistemin gelişim sürecinde kullanılmak üzere bir dizi kamikaze dron ortaya çıkardıklarını söyledi. Çoban, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu dronlar seri üretimini yapıp devamını getirmeyi amaçladığımız ürünler değil. Zaten bu altyapısı olan, yatırımı yapılmış, kalitesi belli olgunluğa ulaşmış ürünlerimiz var. Bunların entegrasyonunu kendi bünyemizde düşünüyoruz. Ürünlerin üretilme maksadı sistemin doğrulama testlerini tam anlamıyla yapabilmek. Dronlardan birisi keşif gözetleme unsuru olarak diğerleri karadan karaya, karadan havaya ve karadan denize vurucu İHA olmak üzere sınıflandırılmış durumda.

Keşif gözetleme maksadıyla olan daha çok hedefin niteliğini anlamak için sütre arkasındaki hedefleri görebilmek için bunları işaretleyip konumlandırmak için kullanılacak İHA konsepti. Karadan karaya olan ise keşif yapıldıktan sonra radarla tespit edilen, imhası söz konusu olan sistemleri imha etmeye yönelik. Karadan havaya mühimmat ise elektronik taarruz veya diğer pasif önleyicilerin etkin olmadığı durumda imha için kullanılacak. Esneklik kabiliyeti çok yüksek olmayan araçlar ve aktif arayıcı başlığı olan dolanan mühimmatlara yönelik. Karadan denize olan yapıda ise ada konseptinde kullanıma yönelik ada etrafındaki taciz edici insansız deniz aracı, hücumbot, tanımlanamayan nesnelerin, mayınların imhasına yönelik."

 

 Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya gönderilmesiyle ülkenin aktif uydu sayısı 9'a yükseldi.

Teknoloji

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Türkiye'nin uydu serüveni, yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın temmuzun ikinci haftasında fırlatılmasıyla yeni bir boyuta taşınacak.

Teknoloji

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Yunan medyası, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali için Kiev'e mühimmat sağlamak için Türkiye'nin kapısının çalınacağını ancak üç ülkenin birleşip bu konuyu veto ettiklerini yazdı.

Teknoloji

Engeller yapay zeka uygulamalarıyla daha kolay aşılıyor

Yapay zeka uygulamaları birçok alanda olduğu gibi engellilerin hayatına da olumlu etki ediyor.

Teknoloji

İNCEĞİZ’DE BİR GURUR ABİDESİ: BAYRAK ANITI

29 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA

Hizbullah 'Amerikan askerlerini' vurdu! Orta Doğu'da tarihi saldırı

Rusya, Kiev'i vurdu: "Başkente yapılan en büyük saldırılardan biri"

Çin otomobil markaları Türkiye'de yatırım atağına kalktı

Türksat 6A ile Türkiye'nin uzaydaki aktif uydu sayısı 9'a yükseldi

Suriye'deki tüm birliklerimize "Bayrağa dokunanı vurun" emri verildi

İran Hizbullah'a destek sözü verdi ve uyardı: Savaşın tüm bölgeye yayılma riski var

Esed rejimi güçleri Şam'daki bir köye kara saldırısı düzenledi! Ölü ve yaralılar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kamu düzeni kırmızı çizgimizdir, bunun aşılmasına eyvallah demeyeceğiz

Netanyahu’nun Gazze planları suya düşüyor! Raporlar ortaya çıktı: Generaller ayaklandı!

'Güney Kıbrıs'ı vururuz' dedi, ortalık karıştı! En kısa mesafe 160 km

Yeni savaş kapıda: İsrail'den Hizbullah hedeflerine saldırı! İran'dan tansiyonu yükselten açıklama...

Türkiye yeni uydusuyla "uzay vatan"daki gücünü pekiştirecek

Pakistan kavuran sıcaklarla mücadele ediyor! Karaçi’de son 24 saatte 14 can kaybı

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi geleceği belirleyecek önemli tarihi adım niteliği taşıyacak"

Türk partisi birinci oldu! Avrupa’da siyasi deprem, Fransa erken seçim ilan etti

Üç ülke Türkiye'ye karşı birleşti! Bayraktar TB2'nin adı bile yetti, hemen veto ettiler

Netanyahu'nun savaş kabinesi adeta dağıldı, peş peşe istifalar...

Ukrayna, ilk kez bir Rus Su-57 savaş uçağını vurduğunu duyurdu

Maduro'dan muhalefete 'suikast' suçlaması: Beni arıyorlar, bana zarar vermek istiyorlar

Arsuz’da maden tepkisi: İstemiyoruz

AVRASYA BİR’Lİ GENÇLERDEN ‘TURAN’ RÜZGARI

FETHİN 571. YILI KUTLU OLSUN

KARDEŞ AZERBAYCAN’IN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

‘ALTIN İNSAN ÖDÜLLERİ’ SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye`nin dünya çapında tanınan stratejisti:”Gazze konusunda Türkiye üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getiriyor”

HUN TÜRK KURULTAYI KONFERANSI

TANTAN: ZENGEZUR KORİDORU MUTLAKA AÇILMALI

SEVGİLİ BAŞKANIMIZ ŞABAN GÜLBAHAR’A ŞİFALAR DİLİYORUZ

Yükleniyor